Lista pomysłów na to, czym zająć malucha

Lista pomysłów na to, czym zająć malucha

Aktywności dopasowane do temperamentu dziecka

Planując zabawy z maluchem, staraj się uwzględnić jego potrzeby, gust i temperament. Szczególnie ten ostatni bywa pomijany przez rodziców. To błąd! Każde dziecko inaczej poznaje świat, w inny sposób uczy się nowych rzeczy, inaczej lubi spędzać czas. A co za tym idzie, inne aktywności i zabawy sprawiają mu przyjemność. Kolorowanki Star Wars ze strony www.bee.pl lub układanie puzzli prawdopodobnie przypadnie do gustu spokojnym dzieciom, które umieją się skupić i zająć same sobą. A inne dziecko będzie wolało skakankę lub przygotowywanie domowego teatrzyku. Zwracaj uwagę na potrzeby i temperament dziecka. Dzięki temu z pewnością będzie ono szczęśliwsze.

Czym zająć malucha?

Możliwości jest mnóstwo. Przedstawiamy listę pomysłów na czas spędzony z dzieckiem oraz na zabawy, kiedy nie mamy czasu dla naszej pociechy. Wybierz z naszej listy to, co pasuje do wieku i upodobań twojego malucha!

Zajęcia plastyczne to doskonała aktywność dla spokojnych maluchów. Do wyboru mamy kolorowanki Star Wars oraz kolorowanki z innymi postaciami z bajek. Możemy robić z dzieckiem karnawałowe maski. Kolaże. Malować farbami lub lepić z modeliny albo masy solnej. W przypadku pracy kreatywnej ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Zabawy w odgrywanie ról. Dziecko może zostać lekarzem, aktorem, pisarzem, piosenkarzem, strażakiem… Możesz pomóc mu w wymyślaniu konkretnych scenek do odgrywania albo np. poszukać w domu przedmiotów, które mogą się przydać podczas wykonywania konkretnego zawodu. A może twoja pociecha zostanie ulubioną postacią z bajki?

Zabawy ruchowe w stylu skakania na skakance, gry w berka czy też np. grania w gry taneczne to świetny sposób na spożytkowanie energii twojej pociechy! Oczywiście gra w piłkę nożną, siatkówkę lub koszykówkę również się sprawdzi. A może wybierzecie się na wspólną wycieczkę rowerową?

Rozmawiaj z dzieckiem i poznaj jego potrzeby!

Kolorowanki Star Wars, granie w gumę, układanie puzzli, wspólne czytanie lub robienie biżuterii. Zapytaj swoje dziecko na co ma ochotę! Może chciałoby założyć własną szklarnię, upiec coś lub zacząć składać drewniane modele? Nie bój się próbować nowych rzeczy i nie ograniczaj swojego dziecka w tej kwestii. Pomagaj mu odkrywać nowe pasje i zainteresowania. Im więcej nowych rzeczy twoje dziecko spróbuje, tym łatwiej będzie mu w przyszłości podejmować decyzje odnośnie np. wykształcenia lub pracy. Dzieciństwo to wspaniały czas na poznawanie siebie i swoich potrzeb. Nie zabraniaj więc córce budować z klocków, a synowi tańczyć do popowych piosenek.